Benim Hikayem

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL İNSANİ YARDIM VE KALKINMA VAKFI ISLAHİYE’DE 1200’DEN FAZLA ÇOCUĞA ULAŞACAK YENİ BİR MERKEZİ HAYATA GEÇİRDİ


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)’nın Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile birlikte yürüttüğü ‘’Çocuk Dostu Alanlar’’ projesi kapsamındaki ikinci merkez 13 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreniyle Gaziantep’in İslahiye ilçesinde faaliyetine başladı.

8 çadırdan oluşan merkez savaştan etkilenen Suriyeli çocuklara eğitim ve psiko-sosyal destek vermeyi amaçlıyor.Aynı zamanda merkez, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Mülteci kampı dışında şehir merkezinde yaşayan Suriyeli ailelerin çocuklarının dinlenme, oyun ve eğitim faaliyetlerinin bir arada yürütüldüğü güvenli bir alan da sunuyor.

Merkezin açılış töreni Islahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı, Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca, UNHCR temsilcileri ile merkezde gerçekleştirilecek etkinliklere katılacak Suriyeli çocuklar ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Islahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin ihtiyaçlarını temin etmek için tüm imkanların seferber edildiğini ifade etti. Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin birlikte yürüttüğü ‘’Çocuk Dostu Alanlar’’ projesinin Islahiye’deki Suriyeli çocukların içlerinde bulundukları iç savaşın yarattığı sıkıntılı durumdan bir nebze olsun sıyrılmalarına büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca ise Urfa’nın ardından Islahiye’de hayata geçirdikleri merkezin 1200 e yakın Suriyeli çocuğa gerek psiko-sosyal destek sağlamak gerekse eğitimlerine katkıda bulunmak açısından büyük bir yarar sağlanacağına vurgu yaptı. “Onlar artık bizim de çocuklarımız ve onları kendi evlerinde yurtlarında gibi hissetmelerini sağlamak en önemli görevimiz’’ şeklinde konuştu.

AÇILIŞ TÖRENİNDEN RENKLİ KARELER

Konuşmaların ardından gerçekleşen açılış sonrasında  proje merkezinin bulunduğu alanda toplanan yüzlerce Suriye’li çocuk  ve aileleri  törene katılan konuklarla birlikte, Arapça çocuk şarkıları eşliğinde  dans ederek mutluluklarını paylaştılar. Eğitimler için kurulan çadırların önünde halaylar çekerek oyunlar oynayan çocuklar gönüllerince oynayabilecekleri ve aynı zamanda eğitimlerini sürdürebilecekleri böyle bir merkeze kavuşmaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.

 

Sahra bu mutluluğu paylaşan çocuklardan birtanesi. 1 yıl once Islahiye’ye ailesi ile birlikte yerleşmiş. Islahiye içinde ailece tuttukları kiralık evde yaşıyorlar. 8 yaşındaki Sahra bu güne kadar  yaşıtlarıyla birlikte  geçici bir binada Suriyeli ailelerin imkanlarıyla  açılan okulda eğitimini tamamlamaya çalıştığını ve en büyük sıkıntılarının gönüllerince oynayamamak olduğunu söylüyor; “Burası çok güzel kocaman bir bahçesi var istediğimiz gibi koşup  oynayabilirim. Daha önce istediğimiz gibi arkadaşlarımla vakit geçiremiyordum. Bize burada her türlü kırtasiye ve oyun malzemesi ile, yarım kalan eğitimlerimizi tamamlayacağımız kitaplarımızı veriyorlar çok teşekkür ederiz.’’ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI SUDAN’DA YARALARI SARIYOR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) tarihinin en büyük felaketini yaşayan Sudan’a yardım çal ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI KUZEY SURİYE KAMPLARINDAKİ ÇADIRLARI YENİLEMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Dokuz yılı aşkın bir süredir iç savaşın pençesinde trajik bir yıkım yaşanan Suriye’de milyonlarca insan yerlerinden ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL İNSANİ YARDIM VE KALKINMA VAKFI (IBC) BAŞKANI RECEP ÜKER: “İNSANİ YARDIM GÖREVLİLERİ GERÇEK HAYAT KAHRAMANLARIDIR”

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) Başkanı Recep Üker, 19 Ağustos "Dünya İnsani Yardım ...

BARİYERLERİ KALDIRIYORUZ...

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı(IBC) ile Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından uygulanan ...

SANCAKTEPE VE ESENYURT PSİKOSOSYAL DESTEK VE BİLGİLENDİRME MERKEZLERİ HİZMETLERİNE DEVAM EDİYOR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, 2017 yılından bu yana, İstanbul’un Sancaktepe ve Esenyurt ilçelerinde W ...

IBC BAŞKAN VEKİLİ MUZAFFER BACA MAVİ HİLAL’İN COVID-19’A KARŞI UYGULADIĞI PROJELERİ UN KONFERANSI’NDA ANLATTI

Dünyada Corona Virüs’e karşı gerçekleştirdikleri çalışmalarla ön plana çıkan Sivil Toplum Kuruluşlar ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN