Kilis Bizim Dergi
Benim Hikayem

SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN OLUŞTURULAN AKÇAKALE REHABİLİTASYON VE DANIŞMA MERKEZİ HİZMETE GİRDİ


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfının, Akçakale şehir merkezinde  sayıları 50 bine yaklaşan Suriye’li Mültecilere yönelik  kurduğu Psiko-sosyal destek amaçlı Rehabilitasyon ve Danışma Merkezi düzenlenen törenle faaliyete başladı. Merkezde 2’si psikolog, 1’i hemşire toplam 15 personel görev yapıyor.

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı tarafından hazırlanan proje çerçevesinde  Urfa’nın Akçakale ilçesinde şehir merkezinde yaşayan Suriye’li mültecilere yönelik olarak kurulan rehabilitasyon ve danışma merkezi düzenlenen törenle hizmete girdi. Merkezin açılışını Akçakale Kaymakamı  Eyüp Fırat, Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ve Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca birlikte yaptılar.

Merkez, 30 bini Süleymanşah kampında, 50 bini de Akçakale şehir merkezi ve çevresinde yaşayan toplamda 80 bin Suriye’li mülteciye uzman danışmalar yardımı ile psikolojik destek sağlamak için hizmet veriyor. Bu amaçla şehir merkezinde eski bir bina vakıf tarafından restore edilerek  rehabilitasyon merkezi haline getirdi.  

Açılış törende konuşan Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Sülayman Şah mülteci kampında 30 bin Akçakale şehir merkezinde ise 50 bine yakın Suriye’li mültecinin yaşadığını belirterek misafir ettikleri Suriye’li mültecilerin imkanlarını karşılamak için ellerinden gelen tüm desteği verdiklerini ancak sivil toplum örgütlerinin desteklerinin de bu anlamda çok büyük önem taşıdığını vurguladı. Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı’na Rehabilitasyon ve Danışma merkezini hizmete açmalarından dolayı teşekkür eden kaymakam Fırat, “Mavi Hilal Vakfı gibi uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren sivil toplum kuruluşlarımızın desteği güç koşullar altında yaşayan Suriye’li mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında bizlere büyük destek sağlamaktadır’’ şeklinde konuştu.

Törende  Suriye’de yaşanan iç savaşın bir an önce sona ermesi dilekleriyle beyaz güvercin uçuruldu. Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca, ‘’Umuyorum en kısa zamanda Suriyeli kardeşlerimiz savaşın sona ermesiyle yeniden evlerine dönerler. Barış ve güven dolu günler yaşarlar’’ diyerek Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat ve Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ile birlikte ellerindeki  beyaz güvercileri gökyüzüne bıraktılar.

Çocuk  oyun odaları , etkinlik odaları, terapi odaları ve idari ofislerden oluşan merkezde, 1’i Türk 1’i Suriye’li 2 psikolog 1 hemşire ve 1 tercümanla birlikte 15 personel görev yapıyor. Merkezde görev yapan 10 kişilik saha ekibi ise Suriye’li aileleri gezerek aralarında psikolojik desteğe ihtiyacı olanları ya da sorunlarını aktarmak isteyenleri tespit ediyor. Ücretsiz olarak hizmet veren merkeze gelen mültecilere burada uzman psikologlar tarafından destek veriliyor.Suriye’deki iç savaştan kaçarak ailesiyle  Türkiye’ye gelen ve Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı’nın Akçakale rehabilitasyon projesine katılan psikolog Nur Tilas şimdi kendisi gibi göç etmek zorunda kalan  ve bu zorunlu göçün yarattığı psikolojik sorunları yaşanan mülteciler için  çalışıyor. Tilas, bu merkezin son derece önemli bir hizmet olduğunu vurguluyor. ’’Ben 2 yıl önce göç etmek zorunda kaldım. Psikolog olarak çevremde iç savaşın insanlara yaşattığı  ağır travmaya bizzat kendim tanıklık ettim. Özellikle gençler ve çocuklar çok ağır bir travma yaşıyorlar. Onların bu sorunlarını  çözebilmek için böyle bir merkezin açılması çok önemliydi. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’na bu hizmeti için halkım ve kendi adıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum’’.ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI YEMEN’E DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Gıda dağılımındaki eşitsizlik ve kıtlığın en büyük sorunlardan biri olduğu Yemen’de, yerinden edilmiş göçmenl ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI (IBC) İLE UYGUR TÜRKLERİ ARASINDAKİ GÜÇLÜ DAYANIŞMA SÜRÜYOR

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Çin’de yaşanan insanlık dışı uygulamalardan kaçarak Türkiye’ye gelen Uygur Tü ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI BATI AFRİKA İÇİN YARDIM ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRIYOR

Afrika’da 100 milyondan fazla insan “felaket” olarak nitelendirilen bir açlık sorunu ile karşı karşıya… &Cced ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI’NIN YARDIM ELİ RAMAZAN AYI’NDA DA SURİYE SINIRINDA

İdlib ve Halep’te yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan ailelerin bir bölümü, Suriye’ ...

KUZEY SURİYE ÇADIR KAMPLARINA YARDIM ELİ UZATMAYI SÜRDÜRÜYORUZ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), hayata tutunmaya çalışan Kuzey Suriye çadır kampları içi ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI'NIN DA ARALARINDA BULUNDUĞU DÜNYANIN EN ÖNEMLİ STK'LARINDAN DÜNYADAKİ AÇLIĞA DUR DEMEK İÇİN AÇIK ÇAĞRI

“21. yüzyılda kıtlığa ve açlığa yer yok. Tarih bizi bugün aldığımız kararlarla hatırlayacak. “ Uluslararas ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN