Kilis Bizim Dergi
Benim Hikayem

Şanlıurfa'nın Akdeniz turizmindeki önemi masaya yatırıldı


Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları kapsamında düzenlenen etkinliklerin son gününde Şanlıurfa'nın Akdeniz turizmindeki önemi masaya yatırıldı.

Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelin oturum başkanlığını Avrupa -Akdeniz Bölgesel İşbirliği Komitesi (COPPEM) Başkan Vekili Muzaffer Baca yaptı. Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı ve Halil İbrahim Buluşmaları Koordinatörü Yıldıray Malgaç, Hazreti İbrahim Peygamberin, binlerce yıl öncesinde din, dil, milliyet ayrımı yapmaksızın muhtaç insanlara yardım götürmek olan iyi insanları buluşturmayı amaç edindiğini söyledi. 3. yıl buluşmalarında bugüne kadar yapılan faaliyetler ile sivil toplum kuruluşları, açılan fuar alanında faaliyetlerini sergileyerek karşılıklı bilgi ve tecrübelerini aktardıklarını ifade eden Malgaç, şunları söyledi: "Altın Sofra İyilik Ödülleri sahiplerini bulmuş, iyilik taçlandırılmıştır. Ödül sahiplerinin kişiliğinde ve ödül gerekçelerinde, iyiliğin sadece nakdi ve ayni yardım ile sınırlanamayacağı vurgulanmıştır. Su vakıflarından, çocukları gezdirme vakfına, yaşlı ve hasta olduğu için çalışamayan hamallara yardım vakfından mahkumlara serinlemeleri için kar dağıtmak için kurulan 'Kar Dağıtma Vakfına varıncaya kadar vakıflar kuran Selçuklu ve Osmanlı vakıf anlayışı ile paralel olarak, değişik vücutlara bürünmüş iyi davranışlara ödüller verilmiştir."

Malgaç, bu faaliyetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerle yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlere Şanlıurfa'nın değerlerini tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. Şanlıurfalıların evlerinde açtığı Halil İbrahim Sofraları ile misafirperverliği tekrar yaşattıklarına değinen Malgaç, 3 gün boyunca kente gelen yerli-yabancı misafirlere iyi bir ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bugünkü paneli eski bir kilisenin kalıntıları üzerindeki tarihi binada gerçekleştirdiklerini kaydeden Yıldıray Malgaç, "Şanlıurfa'da yaşayan Süryani vatandaşların Halep'e göç ettikleri tarih olan 1924 yılına kadar okul ve kilise olarak kullanılan bu yapı, 1998 yılında restorasyondan geçmiş ve kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır." dedi.

Panel öncesi Vali Yardımcısı ve Halil İbrahim Buluşmaları Koordinatörü Yıldıray Malgaç'a COPPEM Genel Sekreteri Carmello Motta tarafından Sicilya Hükümeti adına Özel 'El İşi Porselen Tabak' hediye edildi. Ayrıca Sicilya Parlamento Üyesi Milletvekili Di Maio ise Malgaç'a Parlamento kitabı verdi. Panele Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç'ın yanı sıra COPPEM Başkan Vekili Muzaffer Baca, Kahire Üniversitesi Başkan vekili Prof. Hamed Taher Hassain Fouad, UNESCO'dan Aurelio Angelinimanevi, Güney Kore'den Heekyung Cho, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

https://www.haberler.gen.al/2009-05-25/sanliurfanin-akdeniz-turizmindeki-onemi-masaya-yatirildi/


Tarih: 25/05/2009

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN