Kilis Bizim Dergi
Benim Hikayem

AFGANİSTAN HALKI AÇLIK SINIRINDA: ACİL İNSANİ YARDIM PROJELERİMİZ AFGANİSTAN İÇİN DEVAM EDİYOR


Afganistan’da 2022 yılı oldukça zor geçti.

Afganistan halkı 2022 yılında dünyanın en hızlı büyüyen insani krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

Ülkede yaklaşık 9 milyon insan yerinden edilmiş durumda ve nüfusun neredeyse yarısından fazlası şiddetli açlıkla baş etmeye çalışıyor. 

Ülkedeki yönetim değişikliğinin yarattığı çalkantı ile birlikte yaşanan sel ve deprem felaketleri halkın verdiği yaşam mücadelesini daha çetin bir noktaya taşıdı.

Afganistan Ulusal Afet Müdahale Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sharafuddin Muslim yaptığı basın açıklamasında Ağustos’un başından bu yana yaşanan sel felaketlerinde en az 192 kişinin hayatını kaybettiğini, 3000 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Bunun yanı sıra ülkenin yerleşim bölgelerindeki 3100 evin tamamen yıkılırken, 20000 evin ise ağır hasarla kullanılamaz hale geldiği açıklamada yer aldı.

Özellikle, 2022 yılının ikinci yarısından bu yana yaşanan sel baskınları ile ülkede 1,7 milyon ağaç yıkıldı, 750 içme su deposu ağır hasar aldı ve binlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü.

2015 yılından bu yana bölgede aktif olarak faaliyet gösteren Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) yaşanan tüm bu insani krizlerin ardından gerçekleştirdiği ihtiyaç analizleri ile halkın birincil ihtiyacı olan temel gıda desteğini sağlamayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda sel felaketlerinden en çok etkilenen bölgelerden olan Wardak vilayetine, halkın beslenme alışkanlıklarına uygun gıda paketleri dağıtımı gerçekleştirildi.

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte gerçek anlamda açlık, barınma ve ısınma korkusu yaşayan halk, temel insani ihtiyaçlarına erişmek için tüm dünyadan kapsamlı bir ortak müdahale planı bekliyor.KUZEY SURİYE’NİN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM KRİZİ BÜYÜYOR!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Dabiq Sağlık Merkezi ve IBC Mobil Klinik ile bölge halkına desteğini sürdürüyor. Kuzey Sur ...

KUZEYBATI SURİYE’DE KOLERA TEHDİDİ!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Salgına Yönelik Çalışmalara Öncülük Ediyor Kuzeybatı Suriye büyüyen bir s ...

UKRAYNA’DA KIŞ ŞARTLARI HAYATI FELÇ EDİYOR…

Uluslararası Mavi Hilal Olarak Ukraynalıların Yanındayız! Odessa ve Mikolayiv'de Faaliyete Geçen Toplum Merkezlerimiz Öne ...

AFGANİSTAN HALKI AÇLIK SINIRINDA:  ACİL İNSANİ YARDIM PROJELERİMİZ AFGANİSTAN İÇİN DEVAM EDİYOR

Afganistan’da 2022 yılı oldukça zor geçti. Afganistan halkı 2022 yılında dünyanın en hızlı büyüyen insa ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI’NDAN KORUMA VE KAPASİTE GELİŞTİRME EĞİTİMİ

Alman Federal Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) ile Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardımlar Genel Müdürlüğ&uum ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI AFRİKA’YI TEHDİT EDEN SUSUZLUK SORUNUNA ÇARE OLMAYI SÜRDÜRÜYOR

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) özellikle Afrika’da yaşanan temiz suya erişim sorununa yönelik kapsamlı ve sürdür& ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN