Kilis Bizim Dergi
Benim Hikayem

IBC SANCAKTEPE VE ESENYURT PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ DANIŞANLARINA ÇÖZÜM OLMAYA DEVAM EDİYOR


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, 2017 yılından bu yana, World Vision ortaklığı ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Fonu desteği ile yürüttüğü proje kapsamında hassas mülteci gruplara danışmanlık hizmetleri sunmakta ve temel sosyal hizmetlere erişimlerinde destek olmaktadır.

IBC, İstanbul’da mülteci nüfusunun en yoğun olduğu Esenyurt ve Sancaktepe’deki Psikososyal Destek ve Bilgilendirme Merkezleri aracılığıyla özellikle kadınlar, çocuklar ve engelli vatandaşları gözeterek, hukuki ve psikososyal destek, bireysel koruma desteği, bilgilendirme, farkındalık arttırma faaliyetleri, yerel kurumlara yönlendirme v.b hizmetleri sağlamaktadır. Merkezler, mülteci koruma alanına katkı sunan hizmetlerine tüm dünyayı etkileyen Covid-19 düzenlemeleri kapsamındaki önleyici tedbirlere uygun olarak devam etmektedir.

 

 

Hizmetlerimiz

Vaka Danışmanlığı

Yararlanıcıların sorunlarına çözüm sağlamaya yönelik yapılan görüşmelerin ardından durum tespiti sağlanarak ilgili hizmeri veren kamu kurumlarına ve/veya psikolojik danışma birimi ya da hukuki danışma birimine yönlendirilmektedir.

Psikososyal Destek

Aile, çocuklar, kadınlar ve erkekler için bireysel danışmanlık, grup oturumları düzenlenmektedir. 2020 yılı itibarıyla COVID-19 önlemleri kapsamında online görüşme ve oturumlara ağırlık verilmiştir.

Bilgilendirme ve Farkındalık Artırma Oturumları

​İhtiyaçlara yönelik çocuk koruma, aile birlikteliği, sosyal uyum ve temel haklara yönelik, bilgilendirmeler yapılırken, gerekli durumlarda kamu kurumlarının sağladığı hizmetlere hizmetlere erişim de desteği sağlanmaktadır

Hukuki Danışmanlık

​Danışanlara bireysel veya grup olarak hukuki konularda bilgilendirme oturumları düzenlenmekte, ikamet, çalışma izni, aile hukuku, (evlilik, doğum kaydı vb.) konularında destek sağlanmakta ve adli süreçleri yürütmelerini sağlayacak temel bilgiler verilmektedir.

 

 

 AFRİKA’DA ULUSLARARASI MAVİ HİLAL DESTEĞİ İLE KURBAN BAYRAMI COŞKUSU

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı bu yıl Kurban Bayramı coşkusunu Afrika’nın dört bir yanındaki ihtiyaç sahipleri ile paylaştı ...

IBC SANCAKTEPE VE ESENYURT PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ DANIŞANLARINA ÇÖZÜM OLMAYA DEVAM EDİYOR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, 2017 yılından bu yana, World Vision ortaklığı ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI YEMEN’E DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Gıda dağılımındaki eşitsizlik ve kıtlığın en büyük sorunlardan biri olduğu Yemen’de, yerinden edilmiş göçmenl ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI (IBC) İLE UYGUR TÜRKLERİ ARASINDAKİ GÜÇLÜ DAYANIŞMA SÜRÜYOR

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Çin’de yaşanan insanlık dışı uygulamalardan kaçarak Türkiye’ye gelen Uygur Tü ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI BATI AFRİKA İÇİN YARDIM ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRIYOR

Afrika’da 100 milyondan fazla insan “felaket” olarak nitelendirilen bir açlık sorunu ile karşı karşıya… &Cced ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI’NIN YARDIM ELİ RAMAZAN AYI’NDA DA SURİYE SINIRINDA

İdlib ve Halep’te yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan ailelerin bir bölümü, Suriye’ ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN